W dzisiejszych czasach fotowoltaika cieszy się bardzo dużą popularnością. Dzięki systemom opartym o nowoczesne ogniwa fotowoltaiczne można produkować energię elektryczną umożliwiającą zmniejszenie rachunków za prąd, a nawet zarabianie sporych pieniędzy na wyprodukowanym prądzie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób i firm zwraca uwagę na te nowoczesne rozwiązania. Wiele osób zadaje sobie pytanie, ile energii produkuje ogniwo fotowoltaiczne. Warto przyjrzeć się bliżej takim systemom i oferowanym przez nie korzyściom.

Czynniki wpływające na wydajność paneli fotowoltaicznych

Istnieje wiele czynników, które wpływają na wydajność działania instalacji fotowoltaicznej. Podstawową sprawą jest długotrwałe wystawienie ogniw na działanie promieni słonecznych. Im dłużej panele będą wystawione na działanie słońca w sposób niezakłócony, tym produkcja prądu jest wyższa, a korzyści są lepsze. Najlepiej ustawiona instalacja powinna mieć pochylenie na poziomie 30-40 stopni. Ważne jest też zapewnienie panelom stałego chłodzenia. Istotne jest zapewnienie odpowiedniego odstępu od dachu i innych paneli. Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnej instalacji należy skonsultować się z fachowcem, który dokładnie zaplanuje całą instalację oraz jej ustawienie, tak aby optymalnie produkowała prąd. Dobrym pomysłem jest wybór firmy https://innodom.pl. Posiada ona wieloletnie doświadczenie, zatrudnia wykwalifikowanych fachowców i zapewnia kompleksową realizację projektów obejmujących instalacje fotowoltaiczne. Każdy może liczyć na profesjonalną obsługę na najwyższym poziomie.
image

Ile prądu produkuje panel fotowoltaiczny?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów paneli fotowoltaicznych. Nowoczesne ogniwa są w stanie wygenerować średnio od 290 do 400 W energii elektrycznej. Średnio, aby uzyskać 1 kWh, potrzebne są 3 panele o mocy 335 W pracujące nieprzerwanie przez godzinę. Warto dodać, że standardowe panele są średnio szerokie na 1 metr oraz długie na około 1,7 metra, więc powierzchnia takiego ogniwa to 1,7 metra kwadratowego. Jeśli więc instalacja ma obejmować cztery panele o takiej powierzchni, to potrzebna jest łączna wolna przestrzeń montażowa mająca 6,8 metrów kwadratowych powierzchni. Średnie roczne zużycie prądu przez 4-osobową rodzinę to około 4500 kWh. W takiej sytuacji konieczne jest zastosowanie 14 paneli o parametrach przedstawionych wyżej. Rachunki za prąd z fotowoltaiką mogą być znacznie niższe lub można się ich pozbyć całkowicie. Są to również bardzo ciekawe metody pomnażania swoich oszczędności i generowania pasywnego dochodu.